KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Zubrnická museální železnice.
Zubrnická museální železnice
Zubrnická museální železnice. 
Autor / zdroj foto: Zubrnická museální železnice

Zubrnická museální železnice / Zubrnice

Dopravní kancelář s dobovým zařízením, expozice drezín, zabezpečovací zařízení, čekárna pro cestující či světla na železnici. To všechno uvidíte, pokud zavítáte do železničních vozů Zubrnické museální železnice. K vidění jsou i staré fotografie, dokumenty a různé železniční „drobnosti“ související s historií této dráhy. 

Stálá expozice o historii a současnosti místní dráhy Velké Březno – Verneřice – Úštěk se nachází v prostoru bývalého nádražního skladiště zboží. K vidění jsou staré fotografie, dokumenty a různé železniční „drobnosti“ související s historií této dráhy. Srdcem této expozice je funkční modelové kolejiště stanice Levín v měřítku 1:45.

Tématické expozice umístěné v železničních vozech mapují vývoj osvětlení na železnici, nejrůznější pomůcky drážního provozu a v neposlední řadě též historii zabezpečovacího zařízení, jak staničního tak přejezdového. V této expozici se nachází i historické zabezpečovací zařízení z místní lokálkové stanice Velké Březno.


Z historie
Původně občanské sdružení bylo založeno v srpnu 1993. Sdružilo zájemce o železniční historii, kteří chtěli pokračovat v obnově zrušené železniční trati Velké Březno – Zubrnice i dalších úseků do Úštěka jako muzejní železnice. Dočasný muzejní provoz v roce 1993 musel být ukončen a v následujícím období se spolek zaměřil na odkoupení trati do majetku jako základní podmínky její obnovy, to se podařilo až v roce 2008.

Do té doby se podařilo provést největší objem oprav na úseku V. Březno – Zubrnice, přeměnit nádraží Zubrnice v železniční muzeum a sestavit sbírku historických kolejových vozidel a dalších železničních exponátů. Muzejní provoz na úseku V. Březno – Zubrnice byl opětovně zahájen 28. října 2010.

Od roku 2016 je v provozu historická linka T3 dotovaná Ústeckým krajem, kdy jsou na trasu z Ústí n.L. Střekov – Zubrnice od dubna do konce října o víkendech a svátcích vypravovány vlaky vedené historickými motorovými vozy. Linka si mezi cestujícími získala velkou oblibu a v letošním roce byla doplněna historickou autobusovou linkou T32, která navazuje na vlaky v Zubrnicích a podle doposud nefunkčních úseků trati pokračuje do Úštěka.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.