Podle odborníků z krajských hygienických stanic (KHS) už nyní hrozí reálné riziko přisátí klíštěte a možné nákazy klíšťovou encefalitidou ve všech oblastech České republiky. Aktuálně zaregistrovali první vážný případ tohoto onemocnění v letošním roce. Odborníci proto apelují na veřejnost, aby dbala na prevenci, která spočívá především v očkování.
Lékaři registrují první letošní těžký případ nákazy klíšťovou encefalitidou. „Jedná se o 70letého muže, který nebyl proti klíšťové encefalitidě preventivně očkován. Došlo tak u něj k rozvoji onemocnění, které začalo úpornými bolestmi hlavy a zad a postupně se jeho stav zhoršil. Došlo k postižení centrálního nervového systému s přechodnými poruchami vědomí a slabostí končetin. Jeho stav si vyžádal hospitalizaci s nutností intenzivní léčby. Pacient zůstává nadále ve sledování z důvodu rizika dlouhodobých následků,“ uvádí MUDr. Renata Ciupek z KHS Jihomoravského kraje a dodává: „Na celém území České republiky dlouhodobě evidujeme vysoký počet případů klíšťové encefalitidy. Navzdory tomu je proočkovanost obyvatel velmi nízká, ačkoliv zdravotní pojišťovny na očkování přispívají a u osob starších 50 let je dokonce plně hrazené.“
Klíště se může přisát kdekoli. Rizikem je i nepasterizované mléko
K nakažení klíšťovou encefalitidou může dojít nejen v přírodě, ale také ve městských parcích, zahradách nebo dokonce na zahrádce při manipulaci s mulčovací kůrou, která pochází z lesa. „Nakazit se tedy můžeme na celém území České republiky. V důsledku klimatických změn se klíšťata objevují i ve vyšších nadmořských výškách, mezi rizikové oblasti patří i hory. Rizikem je ale například i konzumace tepelně neošetřeného mléka od nakažených zvířat,“ upozorňuje MUDr. Ciupek.
Nejúčinnější ochranou je očkování
Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování, to je v České republice dostupné již od roku 1990. „Očkování drtivou většinu lidí ochrání před klíšťovou encefalitidou. K tomu je však nutné absolvovat celé očkovací schéma,“ zdůrazňuje MUDr. Renata Ciupek. Tedy 3 dávky základního očkování a následné přeočkování po 3-5 letech již jen jednou dávkou.
Kromě očkování je vhodné používat repelenty, nosit světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi zastrčené do ponožek nebo gumových bot a vyhýbat se hustým porostům.
Jak správně odstranit přisáté klíště
Při odstranění klíštěte je nutné dodržet správnou techniku. „Nejprve použijeme dezinfekci, kterou klíště zakápneme, a tím ho usmrtíme. Klíště trochu povolí, a poté je snadnější jej odstranit. Pinzetou ho jemně vytáhneme kývavým pohybem a poté místo přisátí opět vydezinfikujeme,“ radí MUDr. Renata Ciupek.