KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Erbenova vyhlídka (Brand).
Rozhledna Erbenova vyhlídka nabízí výhledy na Krušné hory, České středohoří, Ústí a Teplice
Rozhledna Erbenova vyhlídka (Brand). 
Autor / zdroj foto: Karel Punčochář / rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Erbenova vyhlídka (Brand) / Ústí nad Labem-Severní Terasa

Původně osmimetrová kamenná čtyřboká věž z roku 1933. Na podzim roku 2006 zdařilou přístavbou zvýšena o dvojnásobek. Taková je rozhledna Erbenova vyhlídka. Nabízí kruhový výhled ze zastřešeného ochozu ve výšce 12 metrů. Jsou odtud vidět Krušné hory, České středohoří, Ústí nad Labem a Teplice.

Cesta k rozhledně
Z hlavního nádraží ČD v Ústí nad Labem vede k rozhledně modře značená turistická cesta v délce tři kilometry. Hned za velkou křižovatkou na Předmostí odbočuje z hlavní silnice úzká a příkrá prašná cesta kolem střelnice, která pak pokračuje do mírného kopce až k sídlišti Dobětice. Rabasovou ulicí se pak celá panelová zástavba podjede, až se narazí na konečnou stanici trolejbusů. Odtud se ještě pokračuje do kopce asi 150 metrů až k zelené turistické značce odbočující doleva. Tady asfalt vystřídá ujetá luční pěšina do příkrého a v závěru až do strmého kopce, končící po půl kilometru až u rozhledny. Do Dobětic lze od nádraží dojet rovněž po asfaltové silnici do prudkého kopce po trase trolejbusové linky číslo 53 a 54.

Na silničním kole sjízdné až k odbočce zelené turistické značky. Dále sjízdné pouze na horském kole.

Suvenýry můžete koupit v pokladně další ústecké rozhledny Větruše nebo ve velkolepě pojatém infocentru v Ústí nad Labem.

Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.


Zajímavosti
Na místě dnešní Erbenovy rozhledny stály dříve již dvě rozhledny. Ty však byly vždy z rozmaru počasí zničeny.

Rozhledna má dnes jinou podobu než v roce 1889, kdy ji slavnostně odhalili její první variantu. Původně měla Erbenovka kamenou jen podezdívku, kterou doplňovala dřevěná nástavba krytá šindelem. O deset let později ale během bouře tato část spadla

a opakovalo se to i v roce 1903. Nakonec v roce 1910 zničil blesk i kamennou podezdívku.

Obnovení se Erbenovka dočkala až v roce 1933, kdy ji nechal nově postavit Ústecký spolek pro České středohoří a Krušné hory (Der Mittel- und Erzgebirgsverein in Aussig). Tehdy již byla postavena zcela z kamene a vydržela až do současnosti.

V roce 2006 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí a z původních osmi metrů, vyrostla na pěkných 15.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.