KAM NA VÝLET / Zoologické zahrady

Zoopark Chomutov.
Zoopark Chomutov je nejmladší, za to však největší zoologickou zahradou v Česku
Zoopark Chomutov.  
Autor / zdroj foto: chomutov-mesto.cz

Zoopark Chomutov / Chomutov

Zoopark Chomutov je nejmladší, za to však největší zoologickou zahradou v České republice. Chová 161 druhů zvířat, mezi nimiž jsou i ohrožené druhy. Ročně jej navštíví přes 300 tisíc lidí.

Chomutovský zoopark rozprostírající se na okraji města patří k nejmladším zoologickým zahradám v Česku, zároveň je však největší, pokud jde o jeho rozlohu. Zaujímá plochu o rozloze 112 hektarů a každoročně jej navštíví přes 300 tisíc lidí. Zahrada chová 161 druhů zvířat. Jsou mezi nimi zastoupeny i ohrožené druhy uvedené v Červené knize IUCN.

Zoopark se zaměřuje hlavně na domácí evropská zvířata. Najdete tady přírodní hnízdiště několika desítek druhů ptáků, výběhy sudokopytníků (zubr evropský) a lichokopytníků (kůň Převalského), bobry, šelmy (rys ostrovid, vlk euroasijský, kočka divoká, medvěd hnědý, liška obecná) a domácí zvířata.

K přemisťování v zooparku můžete využít místní vláček. Z areálu jezdí rovněž Safari Expres. K odpočinku vám poslouží místní občerstvení a restaurace se širokou nabídkou jídel a pití. 

Pro školy
Ekocentrum Podkrušnohorského zooparku v Chomutově nabízí skvělé příležitosti pro zpestření školní výuky, a to v podobě bohaté nabídky výukových programů, anebo možnosti objednání komentované prohlídky v příjemném prostředí areálu zooparku. Vzdělávací lekce tvořivou a hravou formou obohacují vzdělávání dětí o ekologický rozměr, prohlubují jejich vztah k přírodě a kladou důraz na ochranu zvířat a přírody. Cílem těchto programů je také rozvoj komunikativních dovedností žáků, možnost vlastního prožitku a rozvoj ekologického myšlení.

Nabídka je určena pro školky, školy, seniory, dětské domovy, či domovy se speciální péčí. Účast na programu a aktuální počet zúčastněných potvrďte minimálně 2 dny před akcí. Zodpovědnost za účastníky programu má pedagogický doprovod.
Délka aktivit se pohybuje v rozmezí od 60 do 90 minut, závisí na potřebách klienta a vybraném tématu.
Komentované prohlídky si lze objednávat celoročně, probíhají v areálu Zooparku a Staré Vsi. Výklad může být zaměřený na zajímavosti o zvířatech chovaných v Zooparku Chomutov, anebo specializovaný na konkrétní téma.
Prohlídky s průvodcem probíhají formou exkurze po Zooparku doprovázené komentovaným výkladem. Jsou určeny pro všechny věkové kategorie účastníků. Průvodce výklad a délku uzpůsobuje věku a zájmu posluchačů, pohybuje se od 60 do 90 minut. Vybírat můžete z následující nabídky:
- Zajímavosti o zvířatech chovaných v Zooparku Chomutov
- Ohrožené druhy zvířat
- Etologie
- Savci
- Ptáci
- Plazi
- Kopytníci
- Prohlídka Staré Vsi 

Skanzen Stará Ves
Ukázkou historie a způsobu života obyvatel Krušnohoří je soubor staveb ve Staré Vsi. Stavby a jejich okolí jsou vybaveny dobovými předměty. Dominantou je funkční větrný mlýn holandského typu. Roubená stavba zve k návštěvě stálých expozic řemesel typických pro Krušnohoří, jimiž jsou zejména výroba dřevěných hraček, krajkářství, včelařství a mnohé další. Statek nabízí komplexní pohled na tradiční venkovský život rodiny a na běžné práce v hospodářství i v domě. Skutečnými raritami jsou exponáty břízy ojcovské, která patří mezi nejpřísněji chráněné rostliny, a jabloňový sad, který vyrostl ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích regionu. Ve Staré Vsi probíhají celý rok akce přibližující dřívější způsob života, zvyky našich předků, lidové tradice a dovednosti starých řemeslníků.

Stará Ves je otevřena každý den a je přístupná v rámci jednotného vstupného do zooparku. Podrobné informace mohou návštěvníci získat z materiálů připravených na pokladnách zooparku nebo v rámci prohlídek s průvodcem, které začínají na statku ve Staré Vsi vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin, popř. v individuálně dohodnutých časech.

Mimořádné prohlídky a výukové programy ve Staré Vsi lze sjednat na telefonním čísle 608 563 675. 

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zooparku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.