KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Malé návštěvníky zámku Ploskovice nadchne výstava medvídků inspirovaná muzeem medvědů v dánském Skagenu
 
Autor / zdroj foto: Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice / Ploskovice

Zámek Ploskovice nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. V současnosti tady můžete objevit uměle vytvořené jeskyně pod zámkem z počátku 18. století. Malé návštěvníky pak nadchne výstava medvídků. Výstava je inspirována muzeem medvědů v dánském Skagenu.

Zámecké interiéry
Projděte si 11 místností ve stylu 2. poloviny 19. století z dob rakouského císaře a posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Habsburského. Můžete se těšit na výzdobu místností ve stylu druhého rokoka. Ve druhém patře zámku je instalována výstava obrazů „Z českého malířství 19. století".

Grotty
Objevte uměle vytvořené jeskyně pod zámkem z počátku 18. století. Pro svůj žalostný stav byly grotty pro veřejnost téměř třicet let uzavřeny. V roce 1998 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy. Šlo zejména o restaurování barokních kašen a změny jejich napájení vodou. Nově bylo nainstalováno i osvětlení jednotlivých kašen.

Medvědi na zámku
Výstava nejen pro nejmenší návštěvníky zámku. Přijďte si prohlédnout výstavu medvídků, kterou připravila rodina pana Greblera, převážně ze své sbírky. Výstava je inspirována muzeem medvědů v dánském Skagenu. 

Zámecký park
Součástí zámeckého areálu je i volně přístupný zámecký park. Dnešní podoba parku pochází z let 1850–1853, kdy došlo k úpravě zámku ve stylu II. rokoka. Novou úpravu vedl podle architekta Jana Bělského dvorní zahradník Fr. Fritsch, který mimo jiné proslul již kolem roku 1840 nebývalou a účinnou péčí o ovocnářství, zakládal vzorové ovocnářské školky a ploskovické okolí přímo zaplavil novými alejemi a sady ovocných stromů.


Z historie zámku
Zámek Ploskovice nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. Původně se jednalo o menší zámek, přesto jeho náročnou barokní výzdobu prováděli nejvýznamnější pražští umělci, malíř V. V. Reiner a štukatér T. Soldatti.

V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda V. Habsburského, posledního korunovaného českého krále. Při této příležitosti byl zámek zvýšen o patro a celkově upraven.

Náročnou výzdobu druhorokokově pojatých vnitřních prostor provedli sochaři a štukatéři V. Levý a M. Effenberger, nádherné malby jsou dílem Josefa Navrátila, jednoho z nejvýznamnějších malířů českého romantismu. Vedle novějších uměleckých doplňků však zůstala zachována i starší štuková výzdoba, zvláště v prostoru sala terreny.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.