KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Nový Hrad.
Zámek Nový Hrad
Zámek Nový Hrad. 
Autor / zdroj foto: Zámek Nový Hrad

Zámek Nový Hrad / Jimlín

Na zámku Nový Hrad jsou zpřístupněna všechna tři nádvoří. Z prvního se po schůdcích dostanete do zrekonstruované barokní zahrádky. Na druhém jsou volně přístupné podzemní stáje. Na třetím se nejdříve můžete vypravit do sklepení pod zámeckou věží. Tato výprava se nedoporučuje slabším povahám a návštěvníkům s alergií na draky.

Zámecký okruh
Arkádová chodba, přípravna jídel, barokní reprezentační sál, barokní salónky, výstava papírových hradů a zámků, zámecká kaple z hudební kruchty, soukromé pokoje východního křídla s malovanými záklopovými stropy: dámská ložnice, panský salón, jídelna, knihovna, salonky, severní chodba s premonstrátskou celou.

Od gotiky po hospodářské využití
Gotické sklepení jižního křídla, přízemí paláce; lapidárium s nově objevenými gotickými freskami, prádelna, truhlárna, sušárna, zámecká lázeň, strážnice s gotickými freskami, svatební salónek, zámecká kaple z přízemí, hodovní síň, černá hradní kuchyně, výstava šicích strojů, bylinná a zásobní zahrada. Od roku 2016 otevřen vinný sklep pod palácem.


Z historie zámku
První zmínka o panském osídlení pochází ze 13.století, kdy jsou poprvé zmiňováni páni z Jimlína (roku 1267). Nejvýznamnějším představitelem byl rytíř Záviš z Jimlína, který bojoval v bitvě u Kresčaku po boku krále Jana Lucemburského. Po smrti posledního z jimlínského rodu v roce 1453, se dědictví ujal Albrecht Bezdružický z Kolowrat, který se svolením krále Jiřího z Poděbrad začal nedaleko tvrze se stavbou honosného hradu „s věžemi a příkopy s mosty“… V průběhu devíti let stavby se Albrecht z Kolowrat začal psát jako Novohradský. Vzniká tak nejen nová větev rodu Kolowratů, ale i název hradu a veliké prosperující panství v údolí potoka Hasiny. V držení zmíněného rodu byl Nový Hrad více než sto let. Posledním členem rodu usazeným na hradě byla Johanka Novohradská, manželka Jana z Lobkowicz, v letech 1573 - 1575.

Po vyvlastnění v roce 1947 na základě zákona Lex Schwarzenberg přeměnilo zámek „k obrazu svému“ zemědělské družstvo. Tehdy zmizelo i veškeré zbývající vybavení a do tohoto období spadá i úplná devastace zámecké kaple a reprezentačních prostor. Dlouhodobě zanedbaná údržba i neodborné stavební zásahy se projevily na mnoha částech zámku až havarijním stavem. Základní, často velmi chaotické práce se uskutečnily až po roce 1986, ale patřičné pozornosti se Nový Hrad dočkal až po roce 1994, kdy přešel pod správu Okresního úřadu v Lounech.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.