KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Interiéry zámku Jezeří.
Zámek na rozhraní dvou světů. Takový je Zámek Jezeří
Interiéry zámku Jezeří.  
Autor / zdroj foto: zamek-jezeri.cz

Zámek Jezeří / Horní Jiřetín

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Má za sebou jak velkolepou slavnou minulost s přepychem a nádherou hodnou knížecího sídla, tak období zmaru a zapomnění. Současnou barokní podobu mu vtiskli Lobkowiczové, pro které se Jezeří stalo jedním z nejvýznamnějších reprezentativních sídel.

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Má za sebou jak velkolepou slavnou minulost s přepychem a nádherou hodnou knížecího sídla, tak období zmaru a zapomnění. V roce 1996 se stává průkopníkem neobvyklé prezentace – prezentace neopravené památky, kdy je návštěvník svědkem její postupné proměny.

Hrad z jezera (de Lacu), jinak i Eisenberg shlížel ze svahu Krušných hor již od 14. století, postupem času byl přestavěn na renesanční a nakonec barokní zámek, jak jej známe nyní. Tuto barokní podobu mu vtiskli Lobkowiczové, pro které se Jezeří stalo jedním z nejvýznamnějších reprezentativních sídel. 

Zámecké interiéry (základní okruh)
Jezeřské zámecké interiéry vás jistě překvapí. Jsou v mnohém odlišné od běžně známých zámeckých instalací. Vzhledem k dlouhodobé devastaci objektu se nejedná o pokoje přeplněné sbírkami vzácného porcelánu, obrazů a intarzovaného nábytku, ale setkáte se s prostory nedotčenými zásahy restaurátorů, mnohdy až v syrové původnosti běhu času.

Tento okruh v sobě zahrnuje prohlídku patnácti místností, včetně oratoře zámecké kaple a velkého salónu. Je rozdělen na dvě dobově odlišné části. Interiéry s barokní dispozicí v jižním křídle a obytné apartmány z období 19. a 20. století v křídle severním. Jedná se o náznakové instalace, které ukazují funkci, využití a účel interiérů v historickém kontextu. 

Okruh s výhledem
Nabízí jedinečný výhled z druhého patra jihovýchodního křídla do krajiny, včetně velkolomu ČSA, který v 70. letech zcela změnil tvář krajiny. Jak vypadalo kdysi okolí zámku se vám pokusí přiblížit tematická instalace, věnovaná zaniklým obcím, jezeru a zámeckému parku. Tento okruh je v provozu pouze o víkendech. 

Okruh bez průvodce – výstavní prostory a sklepy
Tento prohlídkový okruh absolvujete bez přítomnosti průvodce a prohlídka zahrnuje severní část chodby v přízemí a přilehlé prostory - zámeckou stříbrnici, pokoj kapucínů a sklepy. Nedílnou součástí tohoto okruhu je sklepení - pohádkové bytosti a strašidla.

Ve stříbrnici je výstava "Hrad z Jezera" aneb Pyšná sídla mocných na Mostecku - seznámíte se s příběhy hradů a jejich majitelů a uvidíte ukázky hmotné kultury každodenního života. V pokojích kapucínů jsou k vidění nálezy ze zámku Jezeří a jeho okolí, fotografie mapující proměny zámku a pokoj alchymisty. Ve sklepení na vás čekají pohádkové bytosti a strašidla. 

Zámecký park
Zahrady a parky jsou neodmyslitelnou součástí každého zámeckého komplexu. I na Jezeří byla zahrada místem, které reprezentovalo své majitele, odehrávala se v ní značná část společenského života obyvatel i návštěvníků panského sídla. Sloužila k odpočinku a provozování nejrůznějších her. 

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zámku Jezeří.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.