VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Ústecká zoo představí dětem malého hrošíka liberijského
Hrošík liberijský žijící vústecké zoologické zahradě. 
Autor / zdroj foto: Markéta Gloneková

ÚSTÍ NAD LABEM

Zoo Ústí nad Labem se pyšní dalším novým druhem, a to hrošíkem liberijským. Hrošík se do ústecké zoo vrátil po dlouhých 18 letech a slavnostně se návštěvníkům představí na akci Den dětí. 

Hrošík liberijský (Choeropsis liberiensis) žije v tropických deštných lesích v posledních čtyřech zemích západní Afriky (Libérie, Guinea, Sierra Leone a Pobřeží slonoviny). Jeho existenci se podařilo dokázat až v roce 1914, a to i kvůli jeho samotářskému a skrytému způsobu života. Vyskytuje se v blízkosti mokřadů nebo bažin, ale většinu času tráví na souši. Podle Červeného seznamu IUCN jde v důsledku kácení tropických deštných pralesů a ohrožení jeho původního biotopu o ohrožený druh. Nebezpečí mu pak hrozí i od lovců, kteří ho pronásledují kvůli masu. Dnes žije v přírodě jen 2 - 3 tisíce jedinců.

Dvouletá samice hrošíka liberijského dorazila do ústecké zoo 19. května ze švédské zoologické zahrady Parken Zoo Eskilstuna. V současné době si zvyká na nové prostředí – upravenou vnitřní expozici a venkovní výběh po tapírovi čabrakovém. Ještě v letošním roce by mělo dojít k významné úpravě venkovního výběhu a zvětšení bazénu tak, aby bylo v budoucnu možné přijmout i chovného samce. „Koordinátor chovu shledal, že naše chovatelské zařízení je vhodné pro chov hrošíka liberijského, a tak můžeme našim návštěvníkům představit další velmi zajímavý druh,“ říká vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

„V zoo populaci hrošíků je potřeba nových chovatelů, aby se tento druh mohl dále množit a jeho populace rostla. Proto je umístění každého hrošíka do nového chovatelského zařízení přínosem,“ dodává ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Hrošík liberijský bude návštěvníkům, a to zejména dětem, slavnostně představen na akci Den dětí 3. června v 10:45 hodin, kdy se o tomto druhu dozví mnoho zajímavých informací. Dále bude na programu divadelní přestavení, soutěže, malování na obličej, děti si užijí skákací hrad a na všechny čeká i netradiční občerstvení. Vstupné se nemění, nicméně za odevzdaný vysloužilý elektrospotřebič budou mít návštěvníci vstupné pro dítě zdarma. 

Autor / zdroj: Veronika Schranková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.