EKONOMIKA / Spotřebitel

Pekaři se kontrol marží nebojí
 
Autor / zdroj foto: Tomáš Iľko

V minulých týdnech bylo několik českých pekáren nuceno pozastavit či přímo ukončit svoji činnost. Svaz pekařů a cukrářů v ČR soustavně apeluje na ministerstvo zemědělství s požadavkem na opatření pro zamezení dalších krachů pekáren a zastavení prudkého nárůstu cen pečiva. Kontroly marží vítá, k zastavení růstu cen ale nepovedou.

Náklady na výrobu běžného pečiva vzrostly českým pekařům meziročně v průměru o 75 %. Nejvýraznější vzestup cen je u elektřiny, plynu (meziročně nárůst o 300 %), pohonných hmot a v neposlední řadě u zemědělských komodit (nárůst v průměru o 70 %). Jen tyto čtyři položky se na celkových nákladech produkce výrobků podílejí z více než 60 %. Cena chleba a pečiva však podle statistického úřadu v březnu meziročně stoupla pouze o 30 %.

Alarmující je rovněž situace mlynářů

„Mlynáři jsou nuceni zvyšovat ceny mouky pekařům navzdory smlouvám s ohledem na prudký nárůst cen potravinářské pšenice, který sledujeme od konce února tohoto roku. Při nízké úrovni marží mlýnských společností a vysokém podílu komodity v nákladech mlýnů jiné východisko není. Některé mlýny mají problémy i se zajištěním surovin do nových žní,“ říká ing. Pavel Hrdina, předseda Svazu průmyslových mlýnů.

„Současná situace v našem oboru nás velmi znepokojuje. Kontrol marží se neobáváme, ale očekáváme, že vláda přijde s konkrétní podporou pekařů a přidružených oborů. V tuto chvíli je ohrožena nejen existence mnoha pekáren, ale také hrozí, že pro mnoho domácností se pečivo může v brzké době stát cenově nedostupné,“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR, a dodává: „Jsme přesvědčeni, že pečivo je základní potravina, která by i v dnešní nelehké době měla být dostupná pro všechny, proto bychom uvítali, abychom se stali součástí kritické infrastruktury a v případě výpadků importu plynu budeme v první linii a dodávky této suroviny budeme mít od státu garantovány.“


Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s. (SPaC ČR), je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru a podporuje jejich činnost. V současné době sdružuje 130 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin, služeb a potravinářských škol.

Více informací na www.svazpekaru.cz.

Autor / zdroj: Tomáš Iľko

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.