KULTURA / Vánoce

Ježíškovy vánoční trhy v Božím Daru
 
Autor / zdroj foto: Infocentrum Boží Dar

Boží Dar

Ježíškovy vánoční trhy neodmyslitelně patří k druhému adventu na Božím Daru více než jedno desetiletí. Z historie víme, že hornické město Boží Dar získalo právo pořádat trhy už v době svého založení. V roce 1546 kurfiřt Johann Friedrich udělil Božímu Daru privilegium svobodného horního města a jeho měšťanům právo obchodu a řemesel, jakož i právo týdenních a jeden výroční trh o Sv. Mikuláši. V roce 1608 potvrdil Rudolf II. Habsburský Božímu Daru dosavadní privilegia, mezi které náleželo i právo výročního trhu o Sv. Judovi a Šimonu (28. října).

Na vánočních trzích, stejně jako před sto lety, najdete paličkované krajky, vyřezávané figurky pro váš betlém, nebo krušnohorské dřevěné svícny tzv. Schwibbögen, které od nepaměti za dlouhých zimních večerů září v oknech krušnohorských domů na saské i české straně hranice. A skvělé zážitky a dojmy z krušnohorské pohostinnosti a tradic si můžete z Božího Daru odvézt i vy! 

Ježíškovy vánoční trhy s místními řemeslníky, výrobci a umělci, můžete navštívit v sobotu 9. prosince od 10 do 16 hodin, na Božím Daru

Nebudou chybět vánoční dobroty, jako je jedinečná krušnohorská štola nebo voňavý svařák a to vše za zvuku vánoční hudby.

K Ježíškovým vánočním trhům pravidelně patří hudební vystoupení. V letošním roce spojili organizátoři síly s malými zpěváčky z 1.-5. třídy ZŠ Abertamy. Vánoční koncert dětského sboru zazní od 14 hodin na božídarském náměstí

Zveme vás také k prohlídce božídarských betlémů v kostele sv. Anny a v místním Vlastivědném muzeu nebo můžete poslat svým nejbližším a přátelům vánoční přání s jubilejním 30. příležitostným razítkem, jenž je neodmyslitelně spojeno s Ježíškovou poštou, která má letos 30. narozeniny. 

Věříme, že vás návštěva Božího Daru bude inspirovat tipy na krásný vánoční dárek z Krušných hor. 

Podrobnější informace a program akce naleznete na webových stránkách města www.bozidar.cz a v kalendáři akcí Karlovarského kraje na adrese projektu www.zivykraj.cz. Akci finančně podpořil Karlovarský kraj.

Autor / zdroj: -cra-


Popis:
Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.