AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Tři nová ohniska ptačí chřipky
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato

Sedlčany / Velká Bukovina / Kozojedy

V České republice jsou první tři ohniska ptačí chřipky H5N1 v letošním roce. Nacházejí se ve třech různých krajích: Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém. Dvě ohniska se nacházejí v malochovech, jedno v komerčním velkochovu drůbeže.

První z letošních ohnisek je ve velkochovu krůt Farma Druhaz v Sedlčanech ve Středočeském kraji. Na farmě se nachází v jedné z hal více než 1 000 kusů krůt v porážkové hmotnosti, v dalších halách pak dalších 12 000 kuřat na maso. Chovatel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili mimořádná veterinární opatření a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena.

Další ohnisko se nachází v obci Velká Bukovina na Děčínsku. Chovatel v pondělí 2. 1. 2023 nahlásil úhyn šesti z 13 kusů drůbeže/slepic s příznaky nákazy. Také zde vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo ptačí chřipku H5N1.Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy.  Zbývající kusy byly dnes utraceny.

Třetí ohnisko se nachází v obci Kozojedy na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Zde malochovateli uhynulo 13 z 27 nosnic. I zde byla potvrzena ptačí chřipka H5N1, byla přijata opatření proto šíření nákazy. Zbývající drůbež bude dnes utracena.

Okolo všech tří ohnisek budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.

Autor / zdroj: Petr Vorlíček

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.