KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Sbírka Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích patří k nejstarším muzeím umění v Česku
 
Autor / zdroj foto: Severočeská galerie výtvarného umění v LitoměřicíchSeveročeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích / Litoměřice

Sbírka Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích byla otevřena pro veřejnost v roce 1958 a řadí se tak k nejstarším muzeím umění v České republice. Zaměřuje se zejména na české umění od 14. století do současnosti a na evropské umění 16.–20. století.

SGVU v Litoměřicích se zaměřuje zejména na české umění od 14. století do současnosti, na evropské umění 16.–20. století a na sbírání, uchovávání, prezentování a studium naivního umění, a to celostátně. Tyto sbírky tvoří základ pro prezentaci ve vlastním výstavním programu, ale i na výstavách dalších institucí ať už doma nebo v zahraničí.

Ze zadní strany k budově přiléhá parkán vymezený gotickými městskými hradbami. Parkán je do současné podoby upraven Václavem Ciglerem a sezonně je využíván k sochařským výstavám.


Sbírka starého umění
Sbírka starého umění je dokladem toho, jak významným kulturně sociálním místem byly v proměnách věků Litoměřice. Těžiště stálé expozice galerie spočívá ve výtvarném umění oblasti Litoměřicka a severozápadních Čech období 14. až 16. století. Nejstarším dílem je dřevěná plastika Světice s knihou (Sv. Kateřina) z druhé poloviny 13. století. Plastika má zachovalou původní polychromii a patří mezi nemnoho nejstarších intaktně zachovaných památek na českém území.

Sbírka barokního umění
Prohlédněte si umění baroka, umění typické svou dynamikou a okázalostí. U vstupu stojí dvě dřevěné zlacené plastiky Panna Marie ze skupiny Kalvárie a Jan Nepomucký, obě z Ústí nad Labem, od severočeského autora z let kolem 1720 – 30. V závěru místnosti se setkáte s dřevěnými plastikami dvou expresivněji podaných Andělů z roku 1720 od předního českého sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Sbírka 19. století a počátku 20. století
Umělecké styly se v této době střídaly rychleji nebo působily současně v různých proudech. Ukázkou klasicistní tvorby je Poseidonův chrám v Paestu od Sidonie Fischer z roku 1802, do doby romantismu vás přenese obraz velmi nadaného, bohužel předčasně zemřelého Adolfa Kosárka V lese. Další romantické zákoutí představuje obraz Krajina s chalupou u vody Josefa Navrátila. Krajina v Šárce Antonína Mánesa náleží již počátku realismu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu galerie.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.