KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Děčínské muzeum umožňuje prohlédnout si ptactvo zdejšího kraje v co možná nejvěrnější simulaci přirozeného prostředí
 
Autor / zdroj foto: Oblastní muzeum v Děčíně

Oblastní muzeum v Děčíně / Děčín

Oblastní muzeum v Děčíně se může pochlubit několika stálými expozicemi, které se věnují nejstarší historii města od archeologických nálezů přes historické předměty, obrazy až po dobové fotografie ve třech různých expozicích - Město na louce, Procházka starým Děčínem a Děčín v proměnách doby. Opomenuta nezůstala ani fauna Děčínska, kterou připomíná expozice Ptactvo Děčínska.

Oblastní muzeum v Děčíně je umístěno v bývalém loveckém zámečku Thun-Hohensteinů. Svou činnost zahájilo v roce 1955. Významný rozvoj muzea nastal po roce 1989, kdy svou činnost mohli odborníci na jeho půdě konečně zaměřit na skutečnou vědeckou práci, zejména na hlubší zkoumání a mapování regionální historie. Například brzy po revoluci muzeum otevírá stálou expozici Gotická plastika na Děčínsku. V 90. letech se do přilehlého parku přestěhovaly sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Díky nim je muzejní park atraktivnější.

Prohlédněte si expozici Vývoj lodní dopravy na Labi, která byla otevřená v roce 1969 - v roce, kdy byla muzeu jako jedinému na našem území udělena specializace právě v oblasti historie lodní dopravy po celém toku Labe. Proto také muzeum disponuje jednou z největších knihoven o plavbě vůbec a vlastní i rozsáhlý fotoarchiv plavidel, sbírku starých vodních map Labe a Vltavy, obsáhlý soubor konstrukčních nákresů a mnohé další reálie dokumentující tento specifický způsob dopravy a přepravy. Expozice byla na jaře v roce 2015 nově otevřena po rozsáhlé rekonstrukci a modernizaci.


Procházka starým Děčínem
Malá expozice v muzejní chodbě vás provede starým Děčínem. Přes propast času nahlédnete na bývalou tvář města v minulých stoletích, projdete se zaniklými zákoutími městských uliček, hradeb a bran, navštívíte zaniklou hrobku Thun-Hohensteinů v Loretě na dnešním Masarykově náměstí, můžete obdivovat odvahu jezdců na unikátních kostitřasech a vysokých kolech a posoudit přesnou mušku děčínských ostrostřelců na vystavených střeleckých terčích. To vše pod bedlivým dohledem barokních soch, které stráží obsahy malovaných truhel a vojenských pokladnic.

Ptactvo Děčínska
Prohlédněte si ptactvo zdejšího kraje v co možná nejvěrnější simulaci přirozeného prostředí. Někteří z vás možná dosud neslyšeli o existenci takových ptáčků, jako je bělořit šedý, moudivláček lužní, šoupálek dlouhoprstý, zvonohlík zahradní nebo králíček obecný. Přijďte si tedy i vy rozšířit své obzory.

Zejména pro školní děti je zde poznávací koutek, kde je úkolem poznat některé druhy podle jednoduchých indicií.

Město na louce
Expozice je věnována archeologickým výzkumům na Mariánské louce v 80. letech minulého století, díky nimž se podařilo zmapovat historii osídlení v této lokalitě. Čekají na vás středověké keramické střepy, kosterní pozůstatky či ukázky drobných kovových předmětů a mnoho jiných zajímavostí.

Expozice zámek
V muzejních prostorách na děčínském zámku je k vidění expozice s názvem Umění baroka a Veduty Děčína pocházející z muzejních sbírek. Můžete si prohlédnout především ukázky obrazů typických pro období baroka. Výstavní prostory doplňuje několik originálních barokních plastik a nechybějí ani ukázky nábytku.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.