KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Dílna ručního papíru v Litoměřicích.
Dílna ručního papíru v Litoměřicích
Dílna ručního papíru v Litoměřicích.  
Autor / zdroj foto: Iveta Hejduková

Dílna ručního papíru v Litoměřicích / Litoměřice

Dílna ručního papíru v Litoměřicích představuje výstavní projekt, který je první svého druhu v České republice. Expozice s názvem „Příběh papíru“ přináší návštěvníkovi ucelený přehled o historii, technologii a zajímavostech výroby papíru. Ve starobylých prostorech hradební věže ve Velké Dominikánské ulici se odehrávají celé dějiny papíru až do současnosti.

Výstava má edukativní a zábavný charakter doplněný o hrací prvky. Nejen děti se zde vzdělají snadnou a soutěživou formou. Cílem výstavy je ozřejmit mnohým vzdálené zpracování papíru a lehkou formou přiblížit ekologické myšlení. Děti si zde procvičí poznávání dřevin stromů tím, že poskládají strom z různorodých kousků dřeva na magnetickou stěnu. Během prohlídky vyplňují kvízy a na vlastní oči se přesvědčí, že sběrový papír může mít díky zajímavému výrobku přesah do umění.

Rozšířené muzejní prostory poskytují dětem i dílničku, kde si prakticky vyzkouší kreslení na ruční papír, výrobu menších předmětů z papíru a další zajímavé ruční práce. Zájemci mají přímo na místě možnost zakoupit drobné dárky. Jedinečným zážitkem je pak ukázka tradiční výroby ručního papíru, kdy si jako bonus mohou návštěvníci vytvořit svůj vlastní arch a odnést s sebou domů.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu Dílny ručního papíru v Litoměřicích.


Technologie výroby papíru
Definice: papír je technický materiál, tvořený plošnou vrstvou vláken, převážně rostlinných, vodou naplavených na síto, zplstěných a odvodněných. Při vyšší plošné hmotnosti přechází papír v kartón a posléze v lepenku.

Rostlinná vlákna, používaná jako základní materiál v Číně, byla ve středověkých papírnách nahrazena starými hadry. Rozřezané hadry se třídily, vyčistily, na hromadě polily vodou a nechaly několik týdnů zahnívat, aby se uvolnila jednotlivá vlákna. Pak se hadry ručně roztloukaly. Vzniklá jemná kaše se v kádích ředila vodou a dále se ručně nabírala formou, která se skládala ze snímacího dřevěného rámu a z drátěného síta různých rozměrů.

Načerpaný arch se po odklopení rámu sejmul na plstěnec. Střídavě se pokládal list papíru a list plsti až do určité výše. Potom se část vody z papíru odstranila lisovaním na vřetenovém lisu. Po vylisování se jednotlivé volně zavěšené archy papíru pomalu sušily na vzduchu. Suché archy se máčely do živočišného klihu, vylisovaly a znovu sušily. Hladily se kamenem nebo železným kladivem. Znakem každé papírny byla průsvitka.


Historie výroby papíru
Papír je užitečný, přátelský, ekologický a krásný materiál, který provází lidstvo již 2000 let. Vynález papíru pochází z Číny z 2. století našeho letopočtu a je připsán ministru orby císařského dvora panu Cchaj Lunovi. Za počátek výroby je udáván rok 105 n.l. Jak významnou osobností byl tento dvorní úředník svědčí legendy o jeho pohnutém životě a skutečnost, že papír byl nazýván "listy milostivého Cchaj Luna" Údajně použil vláken lýka a kůry morušovníků, bambusových výhonků, rýžové slámy a konopí, které dlouhým máčením rozložil a pak rozmělnil. Kaše zředěná vodou se čerpala formou, která byla tvořena rámem s jemnou rohoží. Získané listy se vylisovaly a sušily. Hotový papír se potom ještě klížil. Princip této výroby zůstal dodnes nezměněn.

Velký vynález netušeného významu nezůstal světu utajen navždy, přes opatření a úzkostlivou péči Číňanů. Pochopitelně, spolu s Koreou se o něm dověděli nejprve Japonci, ovšem snad na počátku 7. století.

Rovněž tak západní sousedé Číny, Arabové, užívali papír již od 8.století a jejich prostřednictvím se s jeho výrobou seznámili i Evropané. Arabové této doby vynikali učeností, zvláště v přírodních a exaktních vědách. Jejich kultura a vzdělanost pronikly do křesťanského Středomoří a západní Evropy. Na půdě ovládané Araby, v jižním Španělsku, počali vyrábět papír v 11.století v Jativě, pozdějším San Felipe. Odtud pak se umění papíru šířilo rychle do Francie, Itálie, Německa ...

V českých zemích je papír spojován s panováním Karla IV. a se založením University Karlovy. Historicky doložena je papírna na Zbraslavi v roce 1499. "Bílému řemeslu", jak se papírnictví nazývalo, se na našem území dařilo, vždyť v 16. století pracovalo již 30 papíren. Vzrůst se nezastavuje ani v pozdější době a plynule přechází v 19.století na strojní výrobu, která definitivně nahradí řemeslo.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.