KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Přimda představoval pohraniční pevnost, která střežila obchodní cestu z Prahy a Plzně do Horní Falce. Vězněn tady byl pozdější král Přemysl Otakar II.
 
Autor / zdroj foto: Hrad Přimda

Hrad Přimda / Kladruby u Stříbra

Zřícenina hradu Přimda stojí na vrcholu skalnatého hřebene nad stejnojmenným městečkem v severní části Českého lesa. První zmínka o Přimdě pochází z roku 1121. Stavebníkem hradu byl sice nejspíš německý markrabě Děpolt II. z Vohburgu, ale nejpozději od roku 1126 patřila Přimda již českým panovníkům jako důležitá pohraniční pevnost, která střežila obchodní cestu z Prahy a Plzně do Horní Falce.

Kromě toho sloužila jako královské vězení, kde byl nucen pobývat mimo jiné i pozdější král Přemysl Otakar II. V 15. a 16. století byl hrad často dáván do zástavy šlechtickým rodům, zejména pánům ze Švamberka. Neudržovaný hrad pustl a v 17. století již byl neobývanou zříceninou. Z první poloviny 12. století zůstala zachována pouze mohutná hranolová věž z lomového kamene, obložená žulovými kvádry.

První opravy zříceniny hradu byly provedeny v roce 1879 nebo 1880 za Filipa hraběte z Kolovrat. Další práce, tentokrát značně většího rozsahu, proběhly v letech 1919-1923. Týkaly se hlavně věže, která byla na řadě míst upravena do své současné podoby.

Hrad
Prohlédněte si spodní a horní nádvoří, přístavku s prevétem z 12. století a interiér obytné věže s průvodcem. Spolu s průvodcem se zaměříte na historii hradu, postup oprav a popis částí hradního areálu a jejich funkce.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.