KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Doksany.
Zámek Doksany
Zámek Doksany. 
Autor / zdroj foto: Zámek Doksany

Zámek Doksany / Doksany

Zámek Doksany je oblíbeným místem filmařů. Natáčelo se zde například 30 případů majora Zemana nebo Dobrodružství kriminalistiky. Nejčastěji se ale používá jako kulisa pro filmy s mušketýrskou tématikou. Zámek v Doksanech není běžně zpřístupněn veřejnosti. Prohlídku kostela a románské krypty je možné domluvit s duchovním správcem Římskokatolické farnosti.

Během prohlídky si můžete užít pohled na zrekonstruované exteriéry a interiéry zámku.


Z historie zámku
Zámek Doksany byl původně jako klášter založen ve 12. století Vladislavem II. a jeho manželkou Gertrudou jako druhý ženský klášter v našich zemích. Gertruda zde pak nalezla místo svého posledního odpočinku. Doksanským sestrám svěřovali Přemyslovci na vychování královské dcery, například Anežku.

Po roce 1782 bylo opatství přeměněno v zámek a hospodářské objekty. Dochoval se románský kostel Narození Panny Marie, obvodové zdivo baziliky a pětilodní krypta. Kostel byl raně barokně upraven; novostavba prelatury, konventu a brána areálu vznikla na konci 18. století.

Severně od kláštera stojí barokně přestavěný románský hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla z 1. poloviny 13. století, jenž původně snad souvisel s panovnickým dvorcem.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.