VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Kriticky ohrožená rybka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
Kriticky ohrožená rybka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo. 
Autor / zdroj foto: Petr Šrámek

Brno

Kriticky ohrožená rybka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo. Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.

Řadí se mezi druhy kriticky ohrožené vyhynutím, a to kvůli důlní a těžební činnosti. V oblasti výskytu druhu jsou vydané těžební koncese. „Je možné, že druh v přírodě vyhyne, tak jak se to stalo už několika druhům ryb nejen na tomto ostrově. Chov v lidské péči je proto mimořádně cenný a důležitý, protože může v budoucnu sloužit jako jediná archa druhu,“ uvedl kurátor plazů a ryb Petr Šrámek.

V Zoo Brno se duhovku podařilo rozmnožit poprvé. Potěr je odchováván ve speciálních akváriích v zázemí. Malé rybky aktuálně měří zhruba centimetr. „Mláďata rostou relativně pomalu, jedná se tak o dlouhodobou, náročnou a piplavou práci dochovat jedince do dospělosti. Máme ale zkušené chovatele a věřím, že to zvládneme,“ říká Šrámek.

„Je spousta druhů, které potřebují chránit a každý má svůj význam. Rozmnožení každého kriticky ohroženého druhu, je proto velmi důležité,“ doplnila ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.

Duhovky jsou ryby austro-papuánské oblasti, často velmi výrazně zbarvené, existuje u nich pohlavní dvojtvárnost, samci jsou větší a barevnější, obzvlášť v období tření. Stále se popisují nové druhy. Mnoho jich má omezené areály rozšíření a je tak bohužel pravděpodobné, že již některé druhy vyhynuly před tím, než stihly být objeveny.

Autor / zdroj: Věra Müllerová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.