AKTUÁLNĚ / Doprava

Nový most u Litoměřic nese jméno válečného veterána, pilota Františka Chábery

LITOMĚŘICE

Jméno válečného veterána, generála letectva Františka Chábery, nese nový most přes řeku Labe u Litoměřic, který byl slavnostně uveden do provozu ve čtvrtek. Most je součástí komplexu první části přivaděče k průmyslové zóně Prosmyky.

„Je to velice důležitá stavba jak pro Ústecký kraj, tak i pro samotné Litoměřice,“ řekla při slavnostním otevření mostu hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD).

Jméno pro nově postavený most, jehož výstavba trvala čtyři roky, vzešlo z ankety občanů. Investice jenom pro vybudování komplexu přivaděče si vyžádala 1,6 miliardy korun, z toho stavba samotného mostu přišla na 800 milionů korun. Most při jeho slavnostním otevření požehnal také 20. litoměřický biskup Jan Baxant.

Most je dlouhý 608 metrů, nosná plocha konstrukce je 8695 metrů čtverečních a šířka nosné konstrukce je 17 metrů. Most má na litoměřické straně protihlukovou stěnu.

Válečný veterán, pilot František Chábera se narodil 5. ledna 1912 v Landsbergu. Před druhou světovou válkou byl vojenským pilotem. Po záboru Československa hitlerovským Německem v roce 1939 odešel do zahraničního odboje. Zúčastnil se organizace československého zahraničního vojska v Polsku, bojoval jako pilot – stíhač ve Francii a po jejím pádu společně s dalšími československými zahraničními vojáky v Anglii. Byl také členem skupiny letců RAF, kteří se dobrovolně přihlásili na východní frontu, kde pak vytvořili samostatnou čs. leteckou jednotku, s níž se Chábera zúčastnil bojů v Slovenském národním povstání. Po skončení války se vrátil do vlasti a řadu let žil v Litoměřicích, kde je také na místním hřbitově pochován. Zemřel 21. října 1999. V padesátých letech byl jako bývalý západní letec pronásledován komunistickým režimem. V polovině prosince 1948 byl zatčen a obviněn pokusu o útěk do zahraničí, za což mu soud vyměřil pět let těžkého žaláře. Propuštěn byl v roce 1953 a až do svého odchodu do důchodu pracoval jako elektromontér, kterým byl vyučen.

Za svou válečnou činnost obdržel čtyřikrát čs. válečný kříž 1939 – 45, medaili Za chrabrost, medaili Za zásluhy I. stupně, Pamětní medaili Západ – Východ, francouzský válečný kříž, britskou Star 1939 – 45, Battle of Britain Clasp, Air Star, francouzskou Le Medaille Militaire a řad Slovenského národního povstání. Dožil rehabilitace po listopadu 1989 a povýšení do hodnosti generála letectva ve výslužbě.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.