MAGAZÍN / Krása a zdraví

30.5.2010

Kouření vodní dýmky není bezpečnější než cigarety, upozorňují odborníci

Odborníci upozorňují, že vodní dýmka není bezpečnější náhradou za kouření cigaret, jak se mnohdy domnívají zejména mladší lidé.

Odbornice Dana Fragnerová varuje před rozšířenou domněnkou, že voda v dýmce kouř pročišťuje a kuřáci tak nasávají daleko méně škodlivin. "To ale není pravda, voda v nádobce kouř především ochladí a i po průchodu vodou kouř obsahuje vysoké dávky jedovatých složek, včetně těžkých kovů," uvedla Fragnerová.

"V porovnání s cigaretou obsahuje kouř z vodní dýmky 30 až 100krát více dehtu, 17 až 50krát více oxidu uhelnatého a šest krát více nikotinu, pokud se spaluje tabák," popsala Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu. Ve vodních dýmkách totiž lze kouřit i čistě bylinné směsi, avšak tady ze škodlivých látek odpadá pouze nikotin.

Při průměrném hodinovém posezení nad vodní dýmkou kuřák vdechne přibližně 100 až 200krát více kouře, než kdyby si zapálil jednu cigaretu. Z dýmky se podle odborníků za tuto dobu uvolní průměrně 70 litrů kouře.

Dalším problémem je také to, že při kouření dýmky lidé používají jediný společný náústek. "Vystavují se tak riziku přenosu infekčních nemocí, například tuberkulózy nebo infekčního zánětu jater," upozornila Fragnerová.

Kouření vodní dýmky je oblíbeno zejména mezi mladými středoškoláky a vysokoškoláky, udává se, že zkušenost s ní má okolo 60 procent této skupiny. Informace a zkušenosti si vyměňují velmi často po internetu na diskusních fórech. "Ovšem velmi často se jedná o zkreslené informace. Jednou z nich je i to, že kouření vodní dýmky nedokáže způsobit závislost na nikotinu," uzavřela Sovinová.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Nadace prodává schody do jedné z nejšikmějších věží v Evropě

Ústecká komunitní nadace hledá patnáct dárců, kteří by si zakoupili schod do jedné z nejšikmějších věží v Evropě. Výtěžek z jejich prodeje nadace použ

Post

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Post

Památník Terezín se znovu otevírá pro veřejnost

Po dvou měsících nuceného uzavření všech svých objektů a expozic budou tyto od pondělí 11. května znovu otevřeny pro veřejnost. Řada naplánovaných výs

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě