CESTOVÁNÍ / Zoologické zahrady

Popis: Advent v ústecké zoologické zahradě.
Advent v ústecké zoologické zahradě.
29.11.2018

V ústecké zoo se v sobotu rozzáří vánoční strom. Návštěvníci si mohou vytvořit adventní věnec

ÚSTÍ NAD LABEM

Začíná advent. Na mnoha místech v republice se na náměstích rozsvěcí vánoční stromy. Nejinak je tomu také v ústecké zoologické zahradě, kde nejkrásnější svátky v roce přivítají v sobotu 1. prosince. I tady se rozzáří vánoční strom.

Již tento víkend se na řadě míst celé republiky rozsvítí vánočně nazdobené stromy, které připomenou adventní čas. „Ani naše zoologická zahrada není výjimkou, tuto akci, která letos proběhne v sobotu 1. prosince, pořádáme již mnoho let. Slavnostnímu závěru, kdy se u správní budovy zoo rozsvítí ozdobený strom, vždy předchází tematický program. Jsme rádi, když si návštěvníci v předvánočním shonu najdou čas na to, aby přišli do zoo a prožili zde s dětmi příjemné odpoledne,“ sděluje tisková mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.

Letos jsme program situovali do krytého prostoru naší zooškoly, kde si od 13.00 hodin zájemci budou moci vytvořit adventní věnec či svícen na vánoční stůl. Veškeré dekorace a potřeby (kromě svíček na věnec, které si většinou každý kupuje podle svého vkusu sám) máme připraveny, zaměřili jsme se spíše na přírodní materiály, aby byl výsledný výtvor co nejpřirozenější,“ vysvětluje vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová.

Za drobný poplatek 30 korun získají zájemci slaměný korpus na věnec či květináč na svícen včetně všech ozdob a veškerých pomůcek, takže skutečně stačí pouze přijít do zooškoly a začít tvořit. Atmosféru dokreslí vůně pečených vanilkových rohlíčků či dětského punče, který provoní celý prostor a zároveň poslouží jako drobné občerstvení. Menší děti si mohou v tvořivé dílničce vyrobit ozdoby na vánoční stromeček nebo si nakreslit obrázek. Máme pro ně připravený i dopis pro Ježíška, kam si mohou napsat své přání a odnést domů za okno,“ doplňuje Andrea Balejová.

Velký vánoční strom – borovice – se v naší zoo rozsvítí v sobotu 1. prosince v 17.00 hodin, ale v areálu zoo jsou již nyní na několika místech ozdobené stromečky, i když ne skutečnými ozdobami,“ popisuje její kolegyně Nikola Roštejnská. „Děti z mateřských školek a 1. a 2. třídy základních škol přicházejí do zoo s krmením pro ptáčky, ať již se jedná o lojové koule, oříšky, slunečnicová krmítka či jinak vytvořené ozdoby, které pověsí na „svůj“ stromek opatřený i názvem školy. Součástí je povídání o tom, jak správně přezimující ptactvo krmit včetně poznávání nejčastějších druhů, které lze na krmítku pozorovat. Všechny třídy dostanou na památku velký plakát s volně žijícími druhy ptáků, hru Černý Petr, kartičku se zásadami krmení a dřevěné skládací krmítko, které si mohou ve škole sestavit a umístit za okno třídy nebo na zahradu, a tak pokračovat v péči o naše opeřence,“ pokračuje Nikola Roštejnská.

Na zimní měsíce jsme na podobné téma připravili i nový výukový program pro žáky 3. až 6. tříd, který probíhá částečně v zooškole, částečně v terénu pozorováním ptáků pomocí dalekohledů a určováním podle speciálních příruček (klíčů),“ doplňuje ještě vzdělávací pracovník zoo Matěj Kynšt. „Předem objednaná třída dostane stejné dárky, neboť jsme v letošním roce realizovali projekt „Ornitologický odkaz Heinricha Lumpeho“ finančně podpořený Ústeckým krajem. Díky tomu jsme si mohli pořídit řadu nových věcí, včetně pozorovatelny a velkého dřevěného krmítka umístěných v okolí historického hrádku, kde se bude druhá část programu odehrávat,“ zakončuje Matěj Kynšt.

Autor / zdroj: Věra Vrabcová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vsetín oplatil Litoměřicím porážku

Těsná výhra po fotbalovém výsledku a bleskový návrat na druhé místo. Vsetín na Lapači oplatil Litoměřicím porážku z konce ledna a David Gába si po skv

Post

Tentokrát si Jihlava vyšlápla doma na Litoměřice

Jihlava doma nepřipustila žádné drama a porazila Litoměřice 5:2, když v zápase již vedla o pět branek.

Post

Frýdek hladce přehrál Litoměřice

V první třetině se zdálo, že nepadne ani jedna branka. Nakonec padly dvě z domácích hokejek. Druhá třetina byla velmi pestrá a rozhodla o zbytku utkán

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA