CESTOVÁNÍ / Zoologické zahrady

Popis: Mandril ryholící v ústecké zoologické zahradě.
Mandril ryholící v ústecké zoologické zahradě.
14.11.2018

Ústecká zoo se pyšní třemi novými přírůstky mezi primáty

ÚSTÍ NAD LABEM

V druhé polovině října se kolekce primátů v ústecké zoologické zahradě rozrostla hned o tři jedince. Nejprve se narodilo mládě guerézám pláštíkovým (18. 10.), následující den mandrilům rýholícím (19. 10.) a v závěru měsíce (30. 10.) bodovaly opět guerézy.

Oba druhy patří mezi obyvatele afrického kontinentu, jejich domovinou je tropický prales v oblasti rovníku, ale mandrilové mají oblast výskytu podstatně menší, pouze západní pobřeží Afriky (Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon). Ani u jednoho druhu nejsou známy přesné početní stavy, ale oba jsou zapsány v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů, i když každý v jiné kategorii.

Počátky chovu mandrilů rýholících v naší zoo se datují již k roku 1967, chov pokračuje bez přestávky nepřetržitě až do současnosti. Současný vůdce skupiny Albert je v pořadí pouze třetím chovným samcem v historii, což svědčí o kvalitní péči a o tom, že se těmto vzácným primátům v naší zoo daří,“ vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová.

Albert pochází z francouzské Zoo Plaisance de Touch, kde se v roce 1998 narodil. Do naší zoo dorazil jako sedmiletý a chvíli mu trvalo, než skutečně dospěl a vybudoval si vedoucí postavení. Jeho první mládě se narodilo v roce 2009, od té doby se třemi samicemi zplodil celkem 18 potomků. Posledním je sameček, který se narodil samici Čardě, která pochází z našeho, ústeckého chovu. Čardě je již 15 let, jedná se o její páté mládě a je již zkušenou matkou, takže odchov probíhá bez jakýchkoli problémů. Celá naše skupina nyní čítá devět členů,“ doplňuje Věra Vrabcová. Mandrilové budí u návštěvníků zaslouženou pozornost, protože jsou to nejpestřeji zbarvení primáti, zejména dospělí samci hýří barvami. Pyšní se ovšem i velkými špičáky, které se velikostí nezadají s chrupem šelem. Samice jsou menší a mnohem méně nápadné.

Také naše skupina elegantních gueréz pláštíkových je hodně početná, s posledními dvěma mláďaty chováme celkem 12 jedinců. I guerézy jsou dlouholetými obyvateli naší zoo, záznamy hovoří o 80. letech minulého století. V současné době tvoří základ skupiny samec Kasalo, který k nám přišel v roce 2011 ze Zoo Bojnice, a tři dospělé samice, zbytek jsou odchovaná mláďata různého stáří,“ popisuje chovatelka Petra Paulová.

Obě rodičky, Doris i Šárka, mají s mateřskými povinnostmi velké zkušenosti, takže se o své potomky pečlivě starají, v jejich náruči je v prvních dnech vidět pouze bílá hlavička. „Zpočátku je těžké vypozorovat pohlaví nových mláďat, je to o trpělivosti a zkušenostech. Nyní už víme, že starší mládě je sameček a mladší samička,“ vysvětluje chovatelka Šárka Bělková.

Zajímavé je také sledovat, jak mláďata v průběhu prvních zhruba šesti měsíců života přebarvují. Narodí se sněhově bílá, s krátkou, trochu kudrnatou srstí. Po několika týdnech začnou tmavnout a zhruba v půl roce je jejich zbarvení stejné jako u dospělých jedinců,“ doplňuje. I guerézy budí svým vzhledem pozornost návštěvníků, jejich dlouhé bílé chlupy na zádech při skocích vlají a zvířata vypadají velice elegantně.

Autor / zdroj: Věra Vrabcová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Autosalon na Zahradě Čech přinesl řadu novinek

Letošní ročník výstavy Autosalon na Zahradě Čech přinesl milovníkům aut mnoho zajímavostí.

Post

Vlašim zvítězila ve Varnsdorfu

Vydařené utkání mají za sebou fotbalisté Vlašimi, kteří na půdě severočeského Varnsdorfu zvítězili 2:0.

Post

Táborsko doma s Ústím přišlo o všechny body

Táborsko nepotvrdilo roli favorita, kterým bylo podle sázkových kanceláří a doma ztratilo důležité tři body, protože s Ústím nad Labem prohrálo 2:3.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA