CESTOVÁNÍ / Zoologické zahrady

Popis: Mandril ryholící v ústecké zoologické zahradě.
Mandril ryholící v ústecké zoologické zahradě.
14.11.2018

Ústecká zoo se pyšní třemi novými přírůstky mezi primáty

ÚSTÍ NAD LABEM

V druhé polovině října se kolekce primátů v ústecké zoologické zahradě rozrostla hned o tři jedince. Nejprve se narodilo mládě guerézám pláštíkovým (18. 10.), následující den mandrilům rýholícím (19. 10.) a v závěru měsíce (30. 10.) bodovaly opět guerézy.

Oba druhy patří mezi obyvatele afrického kontinentu, jejich domovinou je tropický prales v oblasti rovníku, ale mandrilové mají oblast výskytu podstatně menší, pouze západní pobřeží Afriky (Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon). Ani u jednoho druhu nejsou známy přesné početní stavy, ale oba jsou zapsány v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů, i když každý v jiné kategorii.

Počátky chovu mandrilů rýholících v naší zoo se datují již k roku 1967, chov pokračuje bez přestávky nepřetržitě až do současnosti. Současný vůdce skupiny Albert je v pořadí pouze třetím chovným samcem v historii, což svědčí o kvalitní péči a o tom, že se těmto vzácným primátům v naší zoo daří,“ vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová.

Albert pochází z francouzské Zoo Plaisance de Touch, kde se v roce 1998 narodil. Do naší zoo dorazil jako sedmiletý a chvíli mu trvalo, než skutečně dospěl a vybudoval si vedoucí postavení. Jeho první mládě se narodilo v roce 2009, od té doby se třemi samicemi zplodil celkem 18 potomků. Posledním je sameček, který se narodil samici Čardě, která pochází z našeho, ústeckého chovu. Čardě je již 15 let, jedná se o její páté mládě a je již zkušenou matkou, takže odchov probíhá bez jakýchkoli problémů. Celá naše skupina nyní čítá devět členů,“ doplňuje Věra Vrabcová. Mandrilové budí u návštěvníků zaslouženou pozornost, protože jsou to nejpestřeji zbarvení primáti, zejména dospělí samci hýří barvami. Pyšní se ovšem i velkými špičáky, které se velikostí nezadají s chrupem šelem. Samice jsou menší a mnohem méně nápadné.

Také naše skupina elegantních gueréz pláštíkových je hodně početná, s posledními dvěma mláďaty chováme celkem 12 jedinců. I guerézy jsou dlouholetými obyvateli naší zoo, záznamy hovoří o 80. letech minulého století. V současné době tvoří základ skupiny samec Kasalo, který k nám přišel v roce 2011 ze Zoo Bojnice, a tři dospělé samice, zbytek jsou odchovaná mláďata různého stáří,“ popisuje chovatelka Petra Paulová.

Obě rodičky, Doris i Šárka, mají s mateřskými povinnostmi velké zkušenosti, takže se o své potomky pečlivě starají, v jejich náruči je v prvních dnech vidět pouze bílá hlavička. „Zpočátku je těžké vypozorovat pohlaví nových mláďat, je to o trpělivosti a zkušenostech. Nyní už víme, že starší mládě je sameček a mladší samička,“ vysvětluje chovatelka Šárka Bělková.

Zajímavé je také sledovat, jak mláďata v průběhu prvních zhruba šesti měsíců života přebarvují. Narodí se sněhově bílá, s krátkou, trochu kudrnatou srstí. Po několika týdnech začnou tmavnout a zhruba v půl roce je jejich zbarvení stejné jako u dospělých jedinců,“ doplňuje. I guerézy budí svým vzhledem pozornost návštěvníků, jejich dlouhé bílé chlupy na zádech při skocích vlají a zvířata vypadají velice elegantně.

Autor / zdroj: Věra Vrabcová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vsetín oplatil Litoměřicím porážku

Těsná výhra po fotbalovém výsledku a bleskový návrat na druhé místo. Vsetín na Lapači oplatil Litoměřicím porážku z konce ledna a David Gába si po skv

Post

Tentokrát si Jihlava vyšlápla doma na Litoměřice

Jihlava doma nepřipustila žádné drama a porazila Litoměřice 5:2, když v zápase již vedla o pět branek.

Post

Frýdek hladce přehrál Litoměřice

V první třetině se zdálo, že nepadne ani jedna branka. Nakonec padly dvě z domácích hokejek. Druhá třetina byla velmi pestrá a rozhodla o zbytku utkán

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA