31.3.2018

Ústí poprvé na jaře zvítězilo, odnesly to České Budějovice

ÚSTÍ NAD LABEM / ČESKÉ BUDĚJOVICE

Fotbalisté Ústí nad Labem po dlouhé době ve Fortuna národní lize vyhráli. Porazili České Budějovice 2:0, čímž si připsali vítězství poprvé od listopadu 2017.

Arma naposledy vyhrála v 14. kole 4. listopadu na hřišti Olympie Praha. Pak si musela dlouho počkat a tříbodový zisk si připsala až nyní v rámci 20. kola proti Českým Budějovicím. A jednalo se o vítězství překvapivé, avšak zasloužené.

Před duelem se zranil obránce Pokorný, takže na stopera se musel přesunout Olivier Kingue. A svou úlohu zvládl na jedničku. Na jedničku s hvězdičkou pak odchytal zápas Petr Vašek, který byl stěžejním stavebním kamenem ústecké výhry.

České Budějovice sice přijely na sever Čech v roli favorita, následně ale poznaly sílu domácích. Utkání přihlíželo 832 diváků, kteří vytvořili slušnou diváckou kulisu.

Po opatrném úvodu utkání v 9. minutě České Budějovice kopaly první rohový kop. Ústečtí se ubránili a pak vyšli do útoku. O pár minut později, přesněji v 18. minutě, se domácím střelecky zadařilo. Po slušné kombinaci Miskovič našel Daniela Richtera, který z hranice vápna poslal míč do sítě. Jeho střelecký pokus mířící k tyči a pod břevno hostující gólman Staněk nezkrotil - 1:0. Arma tak skórovala po pěti dlouhých zápasech.

V 21. minutě Richter opět pálil, tentokrát ale míč zamířil vedle hostující tyče. Ústí bylo aktivní a posléze vybojoval rohový kop Pavel Pilík. V 24. minutě statistici napočítali Armě už pět rohových kopů. V 27. minutě ale hosté zahrozili, když tvrdě vypálil na branku Filip Hašek a záhy obléhal ústecké vápno Jakub Pešek, míč ale následně poslal nad branku.

V 35. minutě zaujala hlavička domácího Martykána, jenž minula branku o centimetry. Závěr poločasu patřil hostujícímu Dynamu, které si sice vytvořilo územní převahu, do velkých šancí se ale nedostávalo.

Hned po přestávce v 48. minutě z dálky napřáhl domácí Novotný a míč poslal jen kousek nad břevno. Krásná akce od domácích přišla v 50. minutě, když z úhlu po přihrávce Miskoviče pálil do gólmana Pilík a následnou dorážku poslal skrz malé vápno vedle branky.

Následně se také děly věci. Dynamo z Českých Budějovic přitvrdilo a mělo herní převahu. Ivo Táborský už byl v gólové šanci, ale jeho pokus fantasticky vyrazil gólman Vašek. Následně  Jakub Pešek napálil břevno ústecké branky. A záhy v 64. minutě neproměňování jihočeských šancí Arma trestala. Ivan Šnirc od rohového praporku přetáhl míč na zadní tyč, kde si počíhal Michal Zeman, jenž nekompromisně hlavičkoval pod břevno - 2:0. Jednalo se také o rozhodující moment zápasu, jelikož Dynamo sahalo po vyrovnání, ale náhlý zásah Zemana zruinoval budějovické šance na úspěch.

Ústí už pak hrálo v pohodě a směřovalo k vítězství. České Budějovice sice ještě v závěru chtěly utkání zdramatizovat a obléhaly ústeckou branku, ale co neodvrátili domácí zadáci, například bezchybný Kingue (hlavičkář utkání), tak zpacifikoval velezkušený gólman Vašek.

Závěrečné sekundy navíc Arma odehrála u českobudějovického rohového praporku a zdramatizování nepřipustila.

FK Ústí nad Labem - SK Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)

Branky: 18. D. Richter, 64. Zeman
Rozhodčí: Dubravský – Mokrusch, Antoníček
ŽK: Hašek, Čavoš, Táborský, Kladrubský (všichni CEB)
Diváci: 832

FK Ústí nad Labem: Vašek – M. Zeman, Pimpara, Kingue, Šnirc – P. Pilík, Martykán (C), D. Richter (72. Ťok), F. Novotný – Miskovič (63. Jindráček) – Jakubov (83. Gilián)

SK Dynamo Č. Budějovice: Staněk – Nitrianský, P. Novák, Kladrubský (C), Pouček (81. Mashike Sukisa) – Pešek, Čavoš, Wermke – Javorek, Hašek – Sajčič (46. Táborský)

Autor / zdroj: Martin Pešout / fkusti.cz