AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis:
3.2.2020

Žatec je jediné větší město v kraji, které nemá halu ani zimní stadion

ŽATEC

Druhá veřejná debata na téma nové sportovní haly v Žatci proběhla minulou středu večer ve Staré papírně v rámci tradičního Večerního klubu, který připravil spolek A dál? Setkání se zúčastnily tři desítky lidí a diskuze se týkala jak výběru lokality pro halu, tak samotné stavby a jejího využití.

K podstatným informacím patřil údaj, komu bude sportovní hala sloužit. „V Žatci je registrovaných 1300 sportujících dětí, i když odečteme plavce, je to tisícovka dětí. K tomu připočtěme zhruba pět set dospělých. Jde tedy o patnáct stovek lidí. Já myslím, že to není málo,“ upozornil Dušan Volráb.

Debaty se zúčastnil jako zástupci Florbalového clubu Jazzmani Žatec, který se stále rozrůstá a patří k oddílům, jež absence potřebně velké haly trápí nejvíc. „Kapacita tělocvičen a hal, které můžeme využívat, už je téměř plná. Nemáme kam umístit tréninky dalších kategorií,“ upozornil Dušan Volráb. Připomněl také vlastní průzkum Jazzmanů, podle kterého je Žatec jedinou obcí s rozšířenou působností v kraji, která nemá ani sportovní halu, ani zimní stadion.

Halu by využili také národní házenkáři, volejbalisté, fotbalisté. Nábory mezi dětmi chce obnovit své fungování ve městě basketbal, chtějí tu hrát futsalisté. Hala může obnovit i mezinárodní házenou. „Všude v okolí jsou haly plné. Může to mít i ten efekt, že halu budou chtít využívat i kluby odjinud, třeba florbalisté z Postoloprt,“ zaznělo v diskuzi.

Nechyběly ani kritické hlasy. Někteří účastníci debaty přiznali, že je argumenty nepřesvědčily a že podle nich sportovní hala není nutná. Další názor připomněl, že je nutné se věnovat i dalším sportovištím a pláckům ve městě, které chátrají. „Určitě na radnici neřešíme jen halu. Zabýváme se také klášterem, PDA, divadlem,“ ujistil přítomné místostarosta Žatce Radim Laibl.

Dalším tématem diskuze bylo financování, a to jak provozu, tak samotné stavby haly. Financování provozu by podle zástupců sportovních klubů mohly prospět letní soustředění, pro něž v regionu obecně chybí prostory. Kvůli zázemí pro soustředění je ale nutné počítat také s ubytováním a stravováním – takové kompletní služby nabízí třeba hala ve Spořicích.

Financování stavby haly, což bude stát zhruba kolem 100 milionů korun, by nemuselo být jen na městské pokladně. „Budeme hledat jiné možnosti v podobě externích zdrojů stejně jako u jakékoliv městské investice. Uvidíme, jaké možnosti nabídne Národní sportovní agentura, která začne fungovat od roku 2021. Už v letošním roce si ale chceme část výnosů z hazardu odložit a na stavbu šetřit,“ řekl místostarosta města.

Přípravné práce pro stavbu haly budou pokračovat například zjišťováním, jaké mohou být náklady na budoucí provoz. Konkrétním umístěním haly by se měli zabývat zastupitelé na svém březnovém jednání.

Autor / zdroj: Tomáš Kassal

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Těžba lithia na Cínovci bude v českých rukou. ČEZ získá 51 procent ve společnosti Geomet

Zkoumání projektu těžby českého lithia postupuje do druhé fáze. ČEZ a jeho dceřiná společnost Severočeské doly se po důkladném prověření ložiska a zák

Post

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Post

Dobrodružství mimo zákon: Nelegální ferraty v Českém středohoří ohrožují sokoly

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v posledních dnech řeší případ již druhé nelegální ferraty vytvořené tentokrát na Kozím vrchu.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě